• ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

          • 19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja.

            Nasza szkoła włączyła się w dwunastą edycję akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej powstanie w getcie.

            Uczniowie solidaryzując się z tragedią narodu żydowskiego,  pod czujnym okiem nauczyciela historii, pani Agnieszki Sobieraj, wykonali papierowe żonkile.

            Była to niezwykła lekcja rozbudzania świadomości młodego człowieka

          • SZALONY WIOSENNY  TYDZIEŃ

          • W dniach od 18 marca do 22 marca w Szkole Podstawowej w Chomentowie odbył się SZALONY WIOSENNY  TYDZIEŃ :

            - Dzień Motyla i Żaby,

            - Dzień Kolorowej Skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa,

            - Dzień bez plecaka i Szalonej Fryzury.

            Dodatkowo w pierwszym dniu kalendarzowej Wiosny 21 marca odbył się konkurs na najbardziej wiosenną dekorację klasy i wiosenną pisankę wielkanocną. W tym samym dniu czekała jeszcze na dzieci miła niespodzianka. Odwiedziła nas Pani Monika Giełżecka- ilustratorka książek dla dzieci. Uczniowie mieli okazję wykonać pod kierunkiem ilustratorki piękną wiosenną kartkę. Przez cały tydzień w szkole było wiele atrakcji. Uczniowie na pewno się nie nudzili i świetnie bawili. Cechowała ich pomysłowość i odwaga.

          • POKAZ HISTORYCZNY – POWSTANIE STYCZNIOWE

          • „Ja nie wiem czy jest sens. Wiem tylko, że jest mus” – Romuald Traugutt.

            Uczniowie SP w Chomentowie 9 lutego 2024 roku wzięli udział w pokazie historycznym i prelekcji przygotowanej przez grupę REKONSTRUKTO, dotyczącą dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez nasz kraj niepodległości w XVIII wieku i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w XIX wieku.

            Pokaz i prelekcję uatrakcyjniło zaangażowanie uczniów przez prowadzących. Mogli oni bezpośrednio zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniach, a także wykazać się swoją wiedzą.

            To była żywa lekcja historii.

            Dla uczniów klasy VI i VII pani Agnieszka Sobieraj zorganizowała wyjazd do kina na film poświęcony największemu polskiemu zrywowi narodowemu w XIX wieku.

          • Bezpieczne ferie

          • 9 lutego 2024 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie. Pogadanka dotyczyła spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, zagrożeniami, jakie mogą czekać młodego człowieka w świecie wirtualnym, na co zwracać uwagę w kontaktach z rówieśnikami. Uczniowie zostali poinformowani również o karach, jakie mogą spotkać młodych ludzi za ich naganne zachowanie.

          • „NAJSMACZNIEJSZA HERBATKA U BABCI I DZIADKA”

          • Tegoroczne spotkanie wnucząt z babciami i dziadkami odbyło się w SP w Chomentowie 26 stycznia.

            Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem i miłością. Uczniowie naszej szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym gościli swoje Babcie i Dziadków na szkolnej uroczystości.

            Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały programy artystyczne: wiersze, piosenki oraz tańce.

            W wyjątkowej atmosferze uczniowie zaprosili babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

            Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

            Wyjątkową uroczystość swoją obecnością zaszczyciła pani Iwona Mitręga, sekretarz gminy Sobków, która złożyła życzenia szanownym gościom.

          • JAK KARNAWAŁ TO KARNAWAŁ …

          • Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie SP w Chomentowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w tłusty czwartek – 8 lutego.

            Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle – zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana serpentynami i serduszkami zachęcała do zabawy.  W szkole zaroiło się od barwnych strojów karnawałowych. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom.

            Samorząd Uczniowski zorganizował zabawy i konkursy. Podczas dyskoteki nie zabrakło tańców w parach oraz wspólnie w kole.

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Rodziców ufundowali dla uczniów kosz słodkości. Oczywiście nie zabrakło w tym dniu pączków.

            Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku.

          • Przegląd Kolęd i Pastorałek

          • W niedzielę 21 stycznia w Kościele Parafialnym w Sobkowie odbył się XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek,  pod patronatem wójta Gminy Sobków pana Tomasza Chai. Z naszej szkoły udział wzięły uczennice kl.0, II, IV, VI, VII które, zaprezentowały 2 pastorałki pt. „Największy Gazda”, „Narodził się w stajence” z udziałem pani katechetki Wioletty Kruk.  Występ uczennic był bardzo dynamiczny i nastrojowy. Wszyscy byliśmy zachwyceni piękną prezentacją pastorałek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci na występ.

            Link do jasełek w szkole: https://youtu.be/Ce562PdXp3Q

          • Zdrowy styl życia na co dzień

          • Kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych to niezwykle ważne zadanie współczesnej szkoły. By zachęcić młodych ludzi do przyswajania wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia ciągle poszukujemy atrakcyjnych i niekonwencjonalnych form działania. Współpracujemy z instytucjami wspierającymi nasze działania wychowawcze i profilaktyczne: z Polskim Czerwonym Krzyżem, Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Jędrzejowie i  Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

            W bieżącym roku szkoła przystąpiła do Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Konkurs obejmuje wiadomości z zakresu fizjologii człowieka, chemii i biochemii, dietetyki, znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia, ekologii i pierwszej pomocy. W grudniu odbyły się szkolne zmagania konkursowe, w których wzięli udział uczniowie klasy VI i VII. W etapie szkolnym największą ilość punktów uzyskał Marcel Wątor i to on reprezentował  szkołę na szczeblu rejonowym w Jędrzejowie. Pomimo, że nie udało mu się zdobyć miejsca na podium - uzyskał najbardziej niewdzięczną, czwartą lokatę w zmaganiach – jesteśmy z Marcela bardzo dumni. Włożył wiele wysiłku, by przygotowywać się do konkursu, poczuł smak atmosfery zdrowej rywalizacji, zrozumiał sens ciężkiej pracy, doświadczył przyjemności odkrywania nowych obszarów wiedzy i wreszcie mógł sprawdzić się - spróbował swoich sił na forum pozaszkolnym .        

            Cieszy nas fakt, że mamy w szkole nastoletniego „eksperta”  z zakresu promocji zdrowego stylu życia, który jest przykładem dla swoich rówieśników. Gratulujemy Marcelowi i życzymy kolejnych wyzwań.

             

            J. Stępień

          • Cud Bożego Narodzenia…

          • Pod tym hasłem 21 grudnia w Szkole Podstawowej w Chomentowie zostały zorganizowane Jasełka Bożonarodzeniowe pod kierunkiem pani Wioletty Kruk i pani Eweliny Gajda.

            Bohaterką tegorocznych Jasełek była dziewczynka o imieniu Anielka poszukująca Narodzonego Jezusa. W ten wigilijny wieczór Anielka wyruszyła w niezwykłą podróż. Musiała pokonać wiele przeciwności w tym własne zwątpienie. Okaże się jednak, że czasami aby, prawdziwie wrócić do domu, trzeba wyruszyć w nieznane.

            W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa oraz towarzyszące temu wydarzenia. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Swym pięknym występem uczniowie podbili serca publiczności. Pięknym dopełnieniem Jasełek był występ dziewczynek z klas: II, IV, VI, VII o tematyce świątecznej do utworu Mariah Carey  pt.” All I want for christmas is you”. Dzieci przygotowały układ taneczny pod kierunkiem pań: Agaty Skwiecińskiej, Agaty Stefaniec i Iwony Nasidłowskiej.

             Po występie głos zabrała pani dyrektor pani Jolanta Jabłońska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

          • Stop uzależnieniom

          • Bardzo istotnym elementem działań edukacyjno – wychowawczych szkoły jest wdrażanie dzieci i młodzieży do odpowiedzialności za swoje zdrowie. W dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie.  Budowanie prozdrowotnych postaw  u dzieci i młodzieży wymaga atrakcyjnych form działania, które wzbudzą u młodych ludzi zainteresowanie, ciekawość, pozytywne nastawienie do tematu, a dopiero później przekładają się na wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. By sprostać zadaniu wychowania zdrowotnego uczniów podejmujemy współpracę z instytucjami zewnętrznymi, które wspierają nas w tych przedsięwzięciach. W bieżącym roku szkolnym współpracujemy z Polskim Czerwonym Krzyżem i  Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

            W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie pod hasłem „Stop uzależnieniom”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dotyczącej zagrożeń, konsekwencji związanych z uzależnieniami i promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań korzystnych dla zdrowia. Nim uczniowie zabrali się do pracy dużo dyskutowaliśmy o współczesnych zagrożeniach i skutkach nałogów. Ważne, by młodzi ludzie zobaczyli już teraz konsekwencje uzależnień. Do szkolnej komisji konkursowej wpłynęło kilka prac. Na szczeblu rejonowym szkołę reprezentowały dwie prace : Gabrysi Dziergwy z kl VII i Filipa Gidel z klasy VIII. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie Gabrysi. Nasza uczennica otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową – zestaw słuchawkowy.

            Pani dyr. Jolanta Jabłońska na szkolnym apelu wręczyła uczennicy nagrody i pogratulowała sukcesu.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

             

            Jest taki dzień w kalendarza mapie

            Co chociaż z nieba pokapie

            I chłodem ostrym w oczy zawieje

            Lecz cały świat fioletem się śmieje

            Fioletem skrzy się każda kołyska

            Fioletem fasada pałacu błyska

            Fioletową masz bluzeczkę

            I fioletową chusteczkę

            To kolor ciepła, miłości, empatii

            A każdy człowiek z radością patrzy

            I każde serce radość rozczula

            Gdy mama swego wcześniaczka przytula

             

                                                                                                         prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka

             

            16 listopada w Szkole Podstawowej w Chomentowie obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka.  Akcja ta ma na celu podniesienie świadomości na temat porodu przedwczesnego oraz problemów wcześniaków i ich rodzin na całym świecie.

            Wcześniaki-niektóre mieszczą się w dłoni, na świat przyszły zdecydowanie za wcześnie, ale mają wolę życia, a ich rodzice oddali by wszystko, by mogły zdrowo się rozwijać. W Polsce już co 10 noworodek to wcześniak. Niektóre ważą zaledwie 800 gram i mają po 30 cm. Choć wyglądają cudnie jak porcelanowe laleczki, muszą być twardzielami. Walczą o życie.

            W naszej szkole organizacją tego dnia zajęły się panie: Ewelina Gajda –pedagog specjalny i Wioletta Kruk- katechetka. Panie przygotowały dla uczniów wiele ciekawych zadań i atrakcyjnych zabaw przybliżających tematykę wcześniaków. Temu dniu patronuje fioletowy kolor, bo to symbol wrażliwości i delikatności przypisanej dzieciom urodzonym przedwcześnie. Kolejnym symbolem jest sznur 10 skarpetek, spośród których jedna para jest fioletowa. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane na kolor fioletowy i wykonały girlandę z 10 skarpetek oraz karty kontrastowe. Ośmiorniczka wydziergana na szydełku, którą tulą wcześniaki w inkubatorach, to również ich atrybut. Dzień Wcześniaka to również okazja by porozmawiać o wielu ważnych kwestiach: profilaktyce infekcji i zakażeń, tolerancji, akceptacji dzieci z niepełnosprawnościami. Z zaciekawieniem uczniowie obejrzeli krótki film pt.” Mały Józio wciąż walczy” o wcześniaczku, który musiał podjąć walkę o swoje życie.

             Szczególne podziękowania należą się pani Edycie Pańszczyk za wydzierganie pięknych ośmiorniczek które popłyną do fundacji matkowelove. Natomiast karty kontrastowe trafią na oddział patologii noworodka w Kielcach.

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

            23 listopada dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chomentowie świętowali Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Szkołę zdominował kolor żółty! Kolor żółty wyraża pewność siebie, poprawia nastrój oraz poczucie własnej wartości. Dzieci rozmawiały o tym, czym jest „życzliwość” i w jaki sposób można ją okazywać w codziennym życiu. Wszyscy uczniowie kolorowali emotki, wycinali je i przyklejali na drzwi klasowe oraz stworzyli łańcuch życzliwości. To był dzień pełen wrażeń i życzliwości.

          • 12 odsłona Narodowego Czytania

          • W podziękowaniu za udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania otrzymaliśmy list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy oraz okolicznościowe wydanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, utworu, którego wspólne czytanie oprócz przyjemności dostarczyło wiele pożytku, bo przecież autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

            Tegoroczna lektura pogłębia namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.

          • Jak to z tym 11 listopada było...

          • Wielka Wojna, czyli pierwsza wojna światowa, przywróciła do życia państwo polskie. W wyniku jej rozstrzygnięć, upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Wiele z przełomowych momentów wojny mogło stać się symbolem odzyskanej niepodległości. Jednak każdego roku świętujemy 11 listopada.

            W ustawie sejmowej z 23 kwietnia 1937 roku wprost uznano, że "dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym świętem niepodległości".

            Uczniowie SP w Chomentowie razem z nauczycielami uczestniczą z tej okazji w uroczystej akademii, wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne. Bierzemy udział w akcji "Niepodległa do hymnu". Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie , zapoczątkowane w 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek, 10 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna śpiewając słowa "Jeszcze Polska nie zginęła" pragnie oddać hołd Tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.

          • Dzień Dyni w oddziale przedszkolnym w Chomentowie

          • W naszym przedszkolu niewątpliwie gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. 

            31 października przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno- ruchowych. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dynie z których wykonały piękne jesienne kompozycje z suszonymi roślinami. Wszyscy wzięli udział w konkursie plastycznym, który polegał na namalowaniu farbami dyni. Dzień dyni uatrakcyjniły przebrania dzieci i malowanie twarzy. Rodzice przygotowali  poczęstunek.

            Dzień Dyni pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Na zakończenie „Święta Dyni „ każdy otrzymał dyniowy dyplom.