• Cud Bożego Narodzenia…

• Pod tym hasłem 21 grudnia w Szkole Podstawowej w Chomentowie zostały zorganizowane Jasełka Bożonarodzeniowe pod kierunkiem pani Wioletty Kruk i pani Eweliny Gajda.

Bohaterką tegorocznych Jasełek była dziewczynka o imieniu Anielka poszukująca Narodzonego Jezusa. W ten wigilijny wieczór Anielka wyruszyła w niezwykłą podróż. Musiała pokonać wiele przeciwności w tym własne zwątpienie. Okaże się jednak, że czasami aby, prawdziwie wrócić do domu, trzeba wyruszyć w nieznane.

W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa oraz towarzyszące temu wydarzenia. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Swym pięknym występem uczniowie podbili serca publiczności. Pięknym dopełnieniem Jasełek był występ dziewczynek z klas: II, IV, VI, VII o tematyce świątecznej do utworu Mariah Carey  pt.” All I want for christmas is you”. Dzieci przygotowały układ taneczny pod kierunkiem pań: Agaty Skwiecińskiej, Agaty Stefaniec i Iwony Nasidłowskiej.

Po występie głos zabrała pani dyrektor pani Jolanta Jabłońska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

• Stop uzależnieniom

• Bardzo istotnym elementem działań edukacyjno – wychowawczych szkoły jest wdrażanie dzieci i młodzieży do odpowiedzialności za swoje zdrowie. W dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie.  Budowanie prozdrowotnych postaw  u dzieci i młodzieży wymaga atrakcyjnych form działania, które wzbudzą u młodych ludzi zainteresowanie, ciekawość, pozytywne nastawienie do tematu, a dopiero później przekładają się na wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. By sprostać zadaniu wychowania zdrowotnego uczniów podejmujemy współpracę z instytucjami zewnętrznymi, które wspierają nas w tych przedsięwzięciach. W bieżącym roku szkolnym współpracujemy z Polskim Czerwonym Krzyżem i  Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie pod hasłem „Stop uzależnieniom”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dotyczącej zagrożeń, konsekwencji związanych z uzależnieniami i promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań korzystnych dla zdrowia. Nim uczniowie zabrali się do pracy dużo dyskutowaliśmy o współczesnych zagrożeniach i skutkach nałogów. Ważne, by młodzi ludzie zobaczyli już teraz konsekwencje uzależnień. Do szkolnej komisji konkursowej wpłynęło kilka prac. Na szczeblu rejonowym szkołę reprezentowały dwie prace : Gabrysi Dziergwy z kl VII i Filipa Gidel z klasy VIII. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie Gabrysi. Nasza uczennica otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową – zestaw słuchawkowy.

Pani dyr. Jolanta Jabłońska na szkolnym apelu wręczyła uczennicy nagrody i pogratulowała sukcesu.

• ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

Jest taki dzień w kalendarza mapie

Co chociaż z nieba pokapie

I chłodem ostrym w oczy zawieje

Lecz cały świat fioletem się śmieje

Fioletem skrzy się każda kołyska

Fioletem fasada pałacu błyska

Fioletową masz bluzeczkę

I fioletową chusteczkę

To kolor ciepła, miłości, empatii

A każdy człowiek z radością patrzy

I każde serce radość rozczula

Gdy mama swego wcześniaczka przytula

prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka

16 listopada w Szkole Podstawowej w Chomentowie obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka.  Akcja ta ma na celu podniesienie świadomości na temat porodu przedwczesnego oraz problemów wcześniaków i ich rodzin na całym świecie.

Wcześniaki-niektóre mieszczą się w dłoni, na świat przyszły zdecydowanie za wcześnie, ale mają wolę życia, a ich rodzice oddali by wszystko, by mogły zdrowo się rozwijać. W Polsce już co 10 noworodek to wcześniak. Niektóre ważą zaledwie 800 gram i mają po 30 cm. Choć wyglądają cudnie jak porcelanowe laleczki, muszą być twardzielami. Walczą o życie.

W naszej szkole organizacją tego dnia zajęły się panie: Ewelina Gajda –pedagog specjalny i Wioletta Kruk- katechetka. Panie przygotowały dla uczniów wiele ciekawych zadań i atrakcyjnych zabaw przybliżających tematykę wcześniaków. Temu dniu patronuje fioletowy kolor, bo to symbol wrażliwości i delikatności przypisanej dzieciom urodzonym przedwcześnie. Kolejnym symbolem jest sznur 10 skarpetek, spośród których jedna para jest fioletowa. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane na kolor fioletowy i wykonały girlandę z 10 skarpetek oraz karty kontrastowe. Ośmiorniczka wydziergana na szydełku, którą tulą wcześniaki w inkubatorach, to również ich atrybut. Dzień Wcześniaka to również okazja by porozmawiać o wielu ważnych kwestiach: profilaktyce infekcji i zakażeń, tolerancji, akceptacji dzieci z niepełnosprawnościami. Z zaciekawieniem uczniowie obejrzeli krótki film pt.” Mały Józio wciąż walczy” o wcześniaczku, który musiał podjąć walkę o swoje życie.

Szczególne podziękowania należą się pani Edycie Pańszczyk za wydzierganie pięknych ośmiorniczek które popłyną do fundacji matkowelove. Natomiast karty kontrastowe trafią na oddział patologii noworodka w Kielcach.