• KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU !!!

          • Co roku w styczniu obchodzimy dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka, które przypadają kolejno na 21 i 22 stycznia. To świetnie, że kiedyś ktoś wymyślił, by uhonorować babcie i dziadków i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.

            W naszej szkole uroczysta akademia odbyła się 19 stycznia. Babcie i dziadkowie licznie przybyli, ze wzruszeniem wysłuchali życzeń recytowanych i śpiewanych przez swoich kochanych wnuków.

            Tę piękną uroczystość zaszczycił swoją obecnością wójt gminy Sobków, pan Tomasz Chaja, a także radna wsi Chomentów, pani Beata Syncerz, którzy złożyli naszym seniorom najlepsze życzenia, dużo zdrowia, pomyślności, pociechy z ukochanych wnucząt.

            Rada Pedagogiczna dziękuje rodzicom za ufundowanie słodkiego poczęstunku.

            Małgorzata Łazarska

          • Kiermasz stroików bożonarodzeniowych

          • Nowa galeria Kiermasz została dodana do albumu fotograficznego

            Zapraszamy do udziału w kiermaszu stroików bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów oraz ich rodziców. Środki uzyskane ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone na doposażenie szkoły.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w kiermaszu.

          • Mikołaju, Mikołaju...

          • Nowa galeria Mikołaj została dodana do albumu fotograficznego

            6 grudnia to dzień wyjątkowy nie tylko dla najmłodszych. To dzień, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję.

            Od rana na szkolnych korytarzach i w klasach można było napotkać dzieci w pięknych mikołajkowych czapkach oraz czerwonych strojach.

            I przybył… po długim oczekiwaniu upragniony Mikołaj. Najpierw usłyszeliśmy dźwięk dzwonka, a potem wkroczył On – dostojny gość w asyście śnieżynek.

            Uczniowie na powitanie Mikołaja zaśpiewali piosenkę, deklarowali, że byli grzeczni i nie sprawiali kłopotów ani rodzicom, ani nauczycielom. Wtedy Mikołaj przystąpił do swojego zadania, ale oczywiście poprosił, aby dzieci zaprezentowały wierszyk lub piosenkę. Grupa uczniów z klas I – III zatańczyła dla Mikołaja, a uczniowie klas V – VIII zaśpiewali pastorałkę. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszyscy zostali obdarowani prezentami przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i nieskrywaną radością.

            Na zakończenie wizyty Mikołaj zaprosił całą społeczność szkolną do wspólnych zdjęć.

            Do następnego roku drogi Mikołaju!

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          • Teatr Kurtyna z Krakowa z kolejnym spektaklem profilaktycznym

          • 2 grudnia aktorzy teatru Kurtyna zaprezentowali uczniom naszej szkoły spektakl profilaktyczny "Przesłuchanie".

            W miejscowej szkole jedna z uczennic klasy VI padła ofiarą hejtu internetowego. Ktoś nieznany zaczął wysyłać do uczniów przerobione w programie graficznym zdjęcia, ośmieszające Dorotę. Na wszystkich z nich uczennica ma mieć kontakt z różnymi używkami, wyglądając w sposób kompromitujący. Początkowo zdjęcia pojawiały się w popularnych mediach społecznościowych, do których dostęp mieli tylko uczniowie. Niestety na tym się nie skończyło. Tajemniczy „ktoś” zdołał włamać się na prywatne konto Doroty dokonując jeszcze większego przestępstwa. Tym razem wszyscy łącznie z rodziną i nauczycielami zaczęli otrzymywać przerobione, kompromitujące fotki. Rozpoczyna się szkolna nagonka na Dorotę a niczemu niewinna uczennica przestaje chodzić do szkoły. Rodzice dziewczynki po rozmowie z Dyrekcją i pedagogiem szkolnym postanawiają zgłosić sprawę na policję. Zaangażowany w sprawę Komisarz Nowak przesłuchuje uczniów, którzy mogą być zamieszani w szkalowanie Doroty. Czy uda mu się odnaleźć sprawcę i czy winny poniesie zasłużoną karę? Jakie konsekwencje prawne grożą internetowym hejterom?  Odpowiedzi na te pytania uczniowie uzyskali po obejrzeniu spektaklu. Aktorzy przedstawili zagrożenia, jakie czyhają na młodego człowieka. Spektakl "Przesłuchanie" kształtuje postawy społeczne: wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Zwraca uwagę na zdrowie: uzależnienia behawioralne (od telefonów, internetu) jako nowa jednostka chorobowa, postawy otwarte na poszukiwanie pomocy. Uświadamia również, jakie konsekwencje prawne wynikają z cyberprzestępczości.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          • Z wizytą u młodszych kolegów

          • 29.11.2022r. cała klasa III wraz z Julką i Olą z kl. I zaprezentowała się w przedstawieniu "Wybory Superwładcy"  gościnnie w Oddziale Przedszkolnym.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          • Miękki, pluszowy i taki z łatką, czyli Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Mały czy duży, bury czy kolorowy, z łatką czy klapniętym uszkiem... Każde dziecko posiada własnego ulubionego misia pluszowego. Jest on jedną z najpopularniejszych zabawek od ponad 100 lat. Kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. Jest kolegą do zabawy i przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć.

            Z okazji Dnia Pluszowego Misia, 25 listopada Samorząd Szkolny zorganizował szkolną uroczystość, na której wszyscy mogli się dowiedzieć, że święto ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki w 2002 roku. Wszystko jednak zaczęło się już w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear.

            Dzieciom z Oddziału Przedszkolnego i klas I - III towarzyszyły w tym dniu ulubione pluszaki, które chętnie prezentowali koleżankom i kolegom. Było czytanie fragmentów książek, kolorowanie obrazków oraz degustacja "małego co nieco", którym częstowały sympatycznych uczniów pluszaki, które zawitały w progi naszej szkoły.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

             

             

            Małgorzata Łazarska

          • Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole

          • W nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywały się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Święto to zostało wyparte przez spopularyzowane na zachodzie święto panien - zwane ANDRZEJKAMI.

            W SP w Chomentowie właśnie 24 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa.

            Młodsze klasy wraz z Oddziałem Przedszkolnym rozpoczęły andrzejkowe harce już po długiej przerwie i bawiły się wspólnie do godz. 13. Nasze andrzejki jak zwykle zaczęły się od wróżb, konkursów i zabaw z wychowawcami. Uczniowie bardzo lubią i chętnie się bawią. Andrzejki obok doskonałej zabawy, dzięki wróżbom, dają też okazję do rozmaitych rozmów o przyszłości. Dzieci czekały w tym dniu niecierpliwie do chwili, w której miały okazje do przebieranek w bajkowe stroje i wesołych zabaw tanecznych. Zabawę maluchów zakończył pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

            W godzinach popołudniowych swoją zabawę rozpoczęli uczniowie klas V - VIII . Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne karteczki z nazwami zawodów przyszłości, poznawał wróżbę ze swojej daty urodzenia, rozpoznawał kształty po osuszeniu wosku. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a przygotowali je uczniowie klasy V: Agata Kubicka, Bartosz Cieśla, Marcel Kapral, Miłosz Stefański, Jakub Wojtyś, Szymon Kwas, Kevin Petrolo, Łukasz Stefański.

            Uczniowie świetnie bawili się przy dźwiękach muzyki, a DJ-em był Marcel Wątor - uczeń klasy VI.

            Nie zabrakło też poczęstunku, czyli pysznej pizzy z pizzerii Verso, którą posilali się uczestnicy zabawy andrzejkowej, aby móc kontynuować taneczną zabawę.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

                                                                                                   Stefaniec Agata

            Małgorzata Łazarska

          • Drukarka 3D

          • Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów. Dzięki pokazom drukowania modeli 3D uczniowie poznają budowę urządzenia i szczegóły dotyczące tego procesu, angażując przy tym wszystkie swoje zmysły.

            Plusy stosowania drukarek 3D:

            • Duża wartość edukacyjna - dzieci wykorzystują nowe możliwości. Dostrzegają jak nowoczesna technika może służyć zdobywaniu wiedzy.
            • Trójwymiarowe przedmioty używane na lekcjach pozwalają lepiej zapoznać się z materiałem. To dodatkowo stymuluje mózg i umożliwia efektywniejsze zapamiętywanie informacji.
            • Wzrasta kreatywność - drukarka 3D to pokaz tego, jak działa nieszablonowe myślenie.
            • Rośnie zainteresowanie przedmiotem, dzieci mocniej angażują się w zajęcia.
          • Dla Niepodległej!

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Po 123 latach rozbiorów państwa, dokonanych przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów, tereny polskie odzyskały suwerenność państwową. Święto zostało wprowadzone ustawowo w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i ustrój polityczny sprawiły, że Święto zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.

            Uczniowie uczcili 104 rocznicę odzyskania niepodległości słowno- muzyczną refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju i uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego.

            Serdecznie dziękujemy absolwentowi SP w Chomentowie, Sebastianowi Syncerzowi, za ufundowanie zestawu mikrofonów dla naszej szkoły.

            11 listopada uczniowie SP w Chomentowie wzięli udział w II Gminnym Biegu Niepodległości, którego organizatorem jest Wójt Gminy Sobków, pan Tomasz Chaja oraz Szkoła Podstawowa w Miąsowej.

            III miejsce w kategorii: dziewczęta i chłopcy kl. 7 – 8 - 600 m zajęła Aleksandra Gawior, uczennica klasy VIII.

            Uczniowie świetnie prezentowali się w nowych strojach sportowych ufundowanych przez firmę Instal – bud Wentylacja Klimatyzacja, której właścicielami są rodzice naszej uczennicy, państwo Justyna i Roman Dziergwa. Składamy serdeczne podziękowania za wspieranie szkoły . 

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie ...

          • Uczniowie klas V - VIII ze SP w Chomentowie 26 października wybrali się na wycieczkę zorganizowaną przez panią Patrycję Milast, nauczycielkę geografii.

            Pierwszym punktem programu było Muzeum Dialogu Kultur, nowy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, które jest miejscem nowoczesnym i interaktywnym.

            Uczniowie obejrzeli niezwykle ciekawą wystawę czasową "Wynalazcy z Miedzianki", która poświęcona jest działalności Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich, którzy w 1904 roku założyli Towarzystwo Akcyjne "Zofia" w celu wydobycia rud miedzi w Miedziance koło Chęcin.

            Dowiedzieliśmy się, że Stanisław Łaszczyński w 1902 roku opatentował metodę elektrolizy miedzi, a w 1908 roku wynalazł materiał wybuchowy tak potrzebny w kopalni i nazwał go Miedziankit. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią i działalnością górniczą. Obejrzeliśmy interesujące eksponaty: dokumenty, fotografie, okazy minerałów, narzędzia górnicze, pamiątki rodzinne.

            Przedstawiciele uczniów wzięli udział w doświadczeniu elektrolizy miedzi, które mogli zabrać na pamiątkę.

            Następnie obejrzeliśmy wystawę "Historia motoryzacji w miniaturze", która skupia się na zaprezentowaniu najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbioru podarowanego Muzeum Narodowemu przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego, pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce.

            Wśród ponad 200 miniatur mogliśmy podziwiać obiekty reprezentatywne dla ważnych ośrodków produkcji samochodowej, pochodzące z wytwórni amerykańskich, europejskich, czy krajów byłego bloku wschodniego, m.in. ford, bugatti, mercedes.

            Wystawa wzbudziła zachwyt zarówno chłopców, jak i dziewcząt.

            Później przeszliśmy do kolejnej sali, aby podziwiać jedyną tego typu wystawę, która w jednym miejscu ukazuje dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego "Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej". Na ekspozycję składa się ponad 400 eksponatów z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ich autorami są ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

            Wizyta w Raju była drugim punktem programu naszej wycieczki. W malowniczej jaskini czuć jej specyficzny klimat. Przez cały rok utrzymuje się tu duża wilgotność powietrza i stała temperatura około 9 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku. Wąskimi korytarzami przechodziliśmy do kolejnych sal i napotykaliśmy fantazyjne kształty, np. sowę, baranka, harfę. Na dnie niewielkich jeziorek zobaczyliśmy kształty przypominające pola ryżowe. Imponująca jest ilość zwisających z sufitu stalaktytów, których powstanie zajmuje wiele dziesiątek lat. Ta przepiękna krasowa jaskinia jest domem dla nietoperzy, które udało się nam zobaczyć.

            Nauczyliśmy się odróżniać stalaktyt od stalagmitu, poznaliśmy dawnych mieszkańców jaskini - Neandertalczyka oraz prehistoryczne zwierzęta: mamuta, tygrysa szablozębnego.

            W taki oto sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

             

          • Pomagamy

          • "Tu rosną pola nadziei" - pod takim hasłem przebiegała kwesta przeprowadzona przez wolontariuszy ze SP w Chomentowie w dniach 30 października i 1 listopada.

            Uczennice klasy VIII: Gabriela Chwastek, Gabriela Dziergwa, Aleksandra Gawior, Aleksandra Kostecka, Dominika Kubicka, Anna Stefańska razem z opiekunami: panią Patrycją Milast i panią Wiolettą Kruk zbierały środki dla hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

            Szkoła bierze udział w programie Pola Nadziei 2022/2023 realizowanym na rzecz stacjonarnego i domowego hospicjum. Podejmuje inicjatywę edukacyjną przybliżającą ideę opieki hospicyjnej, uwrażliwiającą na potrzeby cierpiących i nieuleczalnie chorych. Czynnie włączamy się w akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej w ramach kampanii "Pola Nadziei".

            Wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy za wsparcie kwesty.

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

          • Wrzesień 39, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa

          • 24 października odbyła się w SP w Chomentowie niezwykła lekcja historii, której temat brzmiał: "Wrzesień 39, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa". Przygotowana została ona przez grupę artystyczną "Rekonstrukto", która już kolejny raz zawitała w nasze szkolne progi. Grupa ta poprzez swoje pokazy przybliża historię i obyczaje minionych wieków. Tym razem przybliżyli społeczności szkolnej ważne fakty i wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej. Artyści zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

            Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się bezpieczne repliki broni: karabiny, pistolety, granaty, bagnety. Przedstawiciele uczniów brali udział w prezentacji techniki wojskowej, musztrze, demonstrowali ekwipunek i wyposażenie żołnierzy z kampanii wrześniowej poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych, plecaków oraz elementów umundurowania żołnierzy.

            Ta interesująca lekcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

                     

             

          • Książką połączeni

          • Pierwsza książka jest jak pierwsza przyjaźń, pierwsze olśnienie światem, pierwsze zauroczenie. Składanie liter w słowa, słów w zdania, a zdań w całą opowieść to jedna z najcudowniejszych przygód, które czekają na nas u źródeł życia. Tajemniczy świat książek jeszcze niedawno wydawał się dostępny tylko dla starszych i mądrzejszych, kojarzył się z dorosłością. Teraz, gdy dziecko samodzielnie pokonuje trudy czytania, każdy krok w gąszcz słów utwierdza je w poczuciu własnej dojrzałości, a zarazem zachęca, by jeszcze, by dalej, by odważniej rozchylać zasłonę słów.

            Dobrze, gdy czytającemu dziecku towarzyszą dorośli - rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, gdy wspólnie przeżywają, gdy dzielą emocje skupionego nad książką malucha, czasem pomagają, czasem wytłumaczą coś, co jest trudniejsze do zrozumienia, zawsze wspierają swoją obecnością, zachęcają, dodają odwagi. Czasem cudownie jest być w świecie literackich emocji samemu, czasem jeszcze cudowniej - w towarzystwie bliskich.

            Książka jest dla duchowego rozwoju dziecka tym samym, czym woda dla rośliny: pozwala rozwijać się moralnie i intelektualnie, zdobywać to, co zdobyć najtrudniej: mądrość i doświadczenie, wzbogaca słownictwo.

            Czytające dzieci lepiej się uczą, niż te, które nie czytają, bo czytanie wymaga umiejętności zapamiętywania faktów, kojarzenia ich, łączenia w logiczne całości. 

             Jak wzbudzić w dziecku pasję czytania? Trzeba czytać z dzieckiem, razem z nim przeżywać, podsycać ciekawość świata, człowieka, nauki, techniki, przyrody, ciekawość życia. Przede wszystkim trzeba czytać samemu. Wspólne, codzienne, głośne czytanie niesie ze sobą korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

            Dlatego też uczniowie klasy I biorą udział w kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek", która została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jako wychowawcy mamy nadzieję, że rodzice także zaangażują się i przekonają swoje dzieci, że miłość do książek to prezent na całe życie.

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

             

            Małgorzata Łazarska

          • Narodowe czytanie

          • Narodowe Czytanie to akcja, która ma zachęcić do sięgnięcia po największe dzieła polskiej literatury. W tym roku, ze względu na dwusetną rocznicę wydania, czytane były „Ballady i romanse” naszego narodowego wieszcza- Adama Mickiewicza.

            Do Narodowego Czytania przyłączyła się SP w Chomentowie, której uczniowie klas V-VIII zaprezentowali utwory: „Pani Twardowska”- Łukasz Stefański, „Powrót taty”- Maja Szymańska, „Świtezianka”- Aleksandra Gawior, Dominika Kubicka, Kacper Binkowski, „To lubię”- Agata Kubicka, Gabriela Dziergwa.

            Marcel Wątor przybliżył społeczności szkolnej sylwetkę Adama Mickiewicza oraz to, że ballady inspirowane są ludową tradycją, a Mickiewicz wprowadził do nich elementy nadprzyrodzone. Czytelnik w ich odbiorze, w myśl słów: „Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko”, powinien kierować się sercem, a nie rozumem. 

          • Mistrz tabliczki mnożenia

          • 3 października 2022r obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Chomentowie „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”.Z tej okazji przeprowadziliśmy szkolny konkurs.Uczniowie klas III – VIII zmierzyli się z łamigłówką składającą się z 20 przykładów mnożenia, które należało policzyć,w jak najszybszym czasie, nie przekraczającym 45 sekund. Konkurencja była spora. Pojawił się również stres, aby nie popełnić błędu. Mistrz musiał wszystkie obliczenia wykonać poprawnie. Wielu uczniom rozwiązanie zajęło tylko 30 sekund. Wśród tej grupy znaleźli się Ci, którzy uzyskali tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”: Eliza Curyl – kl. III, Agata Kubicka – kl. V, Bartosz Szymański – kl. VI, Dominika Kubicka – Kl. VIII.Mistrzom gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych zmagań prowadzących do sukcesu. Dyplomy otrzymali również wicemistrzowie – uczniowie, którzy rozwiązali poprawnie, ale w nieco dłuższym czasie.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Ewa Rak

          • Ślubowania klasy I w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • 26 września od samego rana panowała świąteczna atmosfera w klasie I. Uczniowie ubrani w stroje galowe  powtarzali piosenkę, którą mieli  rozpocząć uroczystość.Wreszcie nadszedł czas ślubowania. Wychowawczyni   powitała gorąco , Panią dyrektor, rodziców, nauczycieli , a szczególnie serdecznie uczniów klasy pierwszej.  W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym został odśpiewany hymn narodowy, po czym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
            Po złożeniu ślubowania nastąpiło symboliczne pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły" – mówiła Pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion uczniów.Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele złożyli swoje podpisy w Kronice klasowej. Po części oficjalnej przyszedł czas na prezenty ufundowane przez dyrekcję oraz uczniów klasy III. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

          • Dzień Rodziny w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • Dnia 9 czerwca w Szkole Podstawowej w Chomentowie odbył się Dzień Rodziny pod hasłem „Chwile spędzone z rodziną są warte każdej sekundy”. Uroczystość była połączeniem Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca.

            Obchody Dnia Rodziny uświetnili swoją obecnością goście: Wójt Gminy Sobków Pan Tomasz Chaja i proboszcz parafii Chomentów – ksiądz Paweł Kolanowski.

            Jako pierwsi wystąpiły dzieci Oddziału Przedszkolnego, które zaprezentowały swój program taneczno-wokalno-recytatorski, nad którym czuwała pani Ewelina Gajda. Za swoje popisy przedszkolaki  zostały  nagrodzone burzą braw, a  na scenie pojawili się uczniowie klasy I i II. Później wystąpili uczniowie klas IV – VIII ze swoimi programami artystycznymi, w których recytacja wierszy przeplatała się z piosenkami. Rodzice otrzymali od swoich pociech prezenty, które samodzielnie przygotowali na zajęciach szkolnych. Były to wazoniki, medale z masy porcelanowej dla „Super Taty”, bukiety z lizaków, cukierków i skarpetek.

            Po programie artystycznym głos zabrał wójt gminy, Pan Tomasz Chaja, który przyłączył się do życzeń, a małym aktorom podarował ogromny kosz słodyczy.

            Uwieńczeniem uroczystości był multimedialny pokaz zdjęć. Rodzice mieli okazje powspominać swoje czasy szkolne, spotkania rodzinne.  Niejednym z nich zakręciła się łza w oku.

            Takie uroczystości pozwalają umacniać  więzi rodzinne, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte w szkole umiejętności.

          • Zdobywamy Bałtów

          • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie SP w Chomentowie wraz z wychowawcami wyruszyli w niezwykłą podróż do czasów prehistorycznych, do krainy dinozaurów w Bałtowie. Park Jurajski położony jest w starorzeczach rzeki Kamiennej na  ,,Źródlanej Wyspie”.

            Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie zwierzyńca górnego amerykańskim autobusem szkolnym. Podziwialiśmy wielbłądy, strusie, lamy, dziki, jelenie, owce. W dolnej części zwierzyńca dzieci miały okazję obejrzeć wiele gatunków ptaków zarówno pochodzących z naszego kraju , jak i tych egzotycznych oraz ssaki. Ogromne wrażenie zrobiły naturalnej wielkości dinozaury, wykonane w skali 1:1 i rozmieszczone wzdłuż ścieżki dydaktycznej Jurajskiego Parku.

            Pan przewodnik interesująco i z humorem opowiadał o napotkanych na ścieżce okazach. Następnie zwiedziliśmy muzeum wypełnione eksponatami pochodzącymi z różnych części  świata i gromadzonymi w czasie wypraw odbywanych przez Jura Park Explorer Team.

            Następnym krokiem była wyprawa do Oceanarium, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu. Mogliśmy zobaczyć z bliska jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu. Stanęliśmy ,,oko w oko’’ z potężnym, mierzącym blisko 20 m długości Megalodonem, podobnym do ryby  Mozozaurem, charakterystycznie uzębionym Liopleurodonem.

            Kolejne emocje przeżyliśmy w Kinie 5D, oglądając historię powstawania świata. Niemałą atrakcją był jurajski plac zabaw, na którym uczniowie świetnie się bawili m.in. na statku pirackim, karuzeli łańcuchowej, kolejce górskiej, dmuchawcach i trampolinach.

            Do domu wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

          • Chrońmy nasz ziemski ogród _Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • W naszej szkole Dzień Ziemi obchodziliśmy 26 kwietnia. Mottem akcji były słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II: „Człowiek został powołany, aby uprawiać ogród ziemi i strzec go; jest zatem w szczególny sposób odpowiedzialny za środowisko życia, to znaczy za rzeczywistość stworzoną, która z woli Boga ma służyć jego osobowej godności i jego życiu”.

            By młodzi ludzie chcieli brać czynny udział w ochronie środowiska naturalnego muszą znać prawa, które rządzą przyrodą, zobaczyć jej piękno i zrozumieć , że „każdy fragment mozaiki stworzonej przez naturę jest niezbędny i niepowtarzalny” jak powiedział profesor entomologii Kazimierz Wiech w felietonie „Na sześciu nogach”. Świat otaczającej nas przyrody przybliżyły nam utwory poetów L. Staffa i księdza J. Twardowskiego, którzy jak nikt inny potrafią kontemplować piękno natury oraz  dydaktyczne i zabawne wiersze pani A. Zięby o owadach. Na zakończenie akademii uczniowie mieli do wykonania zadanie, można rzec banalne. Każda klasa miała właściwie posegregować odpady, które na co dzień pojawiają się w naszych gospodarstwach domowych. Jak się okazało i to działanie było potrzebne i kształcące. 

            Jesteśmy przekonani, że kiedy dostrzegamy piękno i odkrywamy tajemnice otaczającej nas przyrody zdecydowanie łatwiej chronić naturalne środowisko. Wrzucanie śmieci do kosza, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, akcje sprzątania świata i sadzenia drzew to radosny trud, by móc dalej żyć  w Ogrodzie Ziemi, który jest nam dany.

            Następnego dnia wyruszyliśmy w teren. Sprzątając  naszą wieś podziwialiśmy wiosenne kwiaty i świeżą zieleń budzącej się wiosny.

            Mamy nadzieję, że takie akcje przekładają się na proekologiczne postawy naszych uczniów - chronimy przecież  to, co kochamy.

            P. Milast , J. Stępień

             

          • Odkryj magię czytania

          • „Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając.”

            Świtowy Dzień Książki Praw Autorskich w tym roku obchodzony był po raz 28.

            Tradycyjnie w naszej szkole promowaliśmy literaturę i czytelnictwo, a także problematykę związaną z ochroną praw autorskich.

            Uczniowie klasy IV przedstawili ciekawostki  o bibliotekach i książkach, którymi podzielili się  ze swoimi kolegami. Zapraszali również uczniów do biblioteki szkolnej, gdzie czekały na nich quizy i krzyżówki przygotowane przez Łukasza Stefańskiego oraz Agatę Kubicką.

             Warto pamiętać, że książka jest skarbnicą piśmiennictwa, prze które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję , znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.