• Drukarka 3D

          • Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów. Dzięki pokazom drukowania modeli 3D uczniowie poznają budowę urządzenia i szczegóły dotyczące tego procesu, angażując przy tym wszystkie swoje zmysły.

            Plusy stosowania drukarek 3D:

            • Duża wartość edukacyjna - dzieci wykorzystują nowe możliwości. Dostrzegają jak nowoczesna technika może służyć zdobywaniu wiedzy.
            • Trójwymiarowe przedmioty używane na lekcjach pozwalają lepiej zapoznać się z materiałem. To dodatkowo stymuluje mózg i umożliwia efektywniejsze zapamiętywanie informacji.
            • Wzrasta kreatywność - drukarka 3D to pokaz tego, jak działa nieszablonowe myślenie.
            • Rośnie zainteresowanie przedmiotem, dzieci mocniej angażują się w zajęcia.
          • Dla Niepodległej!

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Po 123 latach rozbiorów państwa, dokonanych przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów, tereny polskie odzyskały suwerenność państwową. Święto zostało wprowadzone ustawowo w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i ustrój polityczny sprawiły, że Święto zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.

            Uczniowie uczcili 104 rocznicę odzyskania niepodległości słowno- muzyczną refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju i uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego.

            Serdecznie dziękujemy absolwentowi SP w Chomentowie, Sebastianowi Syncerzowi, za ufundowanie zestawu mikrofonów dla naszej szkoły.

            11 listopada uczniowie SP w Chomentowie wzięli udział w II Gminnym Biegu Niepodległości, którego organizatorem jest Wójt Gminy Sobków, pan Tomasz Chaja oraz Szkoła Podstawowa w Miąsowej.

            III miejsce w kategorii: dziewczęta i chłopcy kl. 7 – 8 - 600 m zajęła Aleksandra Gawior, uczennica klasy VIII.

            Uczniowie świetnie prezentowali się w nowych strojach sportowych ufundowanych przez firmę Instal – bud Wentylacja Klimatyzacja, której właścicielami są rodzice naszej uczennicy, państwo Justyna i Roman Dziergwa. Składamy serdeczne podziękowania za wspieranie szkoły . 

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie ...

          • Uczniowie klas V - VIII ze SP w Chomentowie 26 października wybrali się na wycieczkę zorganizowaną przez panią Patrycję Milast, nauczycielkę geografii.

            Pierwszym punktem programu było Muzeum Dialogu Kultur, nowy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, które jest miejscem nowoczesnym i interaktywnym.

            Uczniowie obejrzeli niezwykle ciekawą wystawę czasową "Wynalazcy z Miedzianki", która poświęcona jest działalności Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich, którzy w 1904 roku założyli Towarzystwo Akcyjne "Zofia" w celu wydobycia rud miedzi w Miedziance koło Chęcin.

            Dowiedzieliśmy się, że Stanisław Łaszczyński w 1902 roku opatentował metodę elektrolizy miedzi, a w 1908 roku wynalazł materiał wybuchowy tak potrzebny w kopalni i nazwał go Miedziankit. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią i działalnością górniczą. Obejrzeliśmy interesujące eksponaty: dokumenty, fotografie, okazy minerałów, narzędzia górnicze, pamiątki rodzinne.

            Przedstawiciele uczniów wzięli udział w doświadczeniu elektrolizy miedzi, które mogli zabrać na pamiątkę.

            Następnie obejrzeliśmy wystawę "Historia motoryzacji w miniaturze", która skupia się na zaprezentowaniu najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbioru podarowanego Muzeum Narodowemu przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego, pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce.

            Wśród ponad 200 miniatur mogliśmy podziwiać obiekty reprezentatywne dla ważnych ośrodków produkcji samochodowej, pochodzące z wytwórni amerykańskich, europejskich, czy krajów byłego bloku wschodniego, m.in. ford, bugatti, mercedes.

            Wystawa wzbudziła zachwyt zarówno chłopców, jak i dziewcząt.

            Później przeszliśmy do kolejnej sali, aby podziwiać jedyną tego typu wystawę, która w jednym miejscu ukazuje dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego "Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej". Na ekspozycję składa się ponad 400 eksponatów z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ich autorami są ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

            Wizyta w Raju była drugim punktem programu naszej wycieczki. W malowniczej jaskini czuć jej specyficzny klimat. Przez cały rok utrzymuje się tu duża wilgotność powietrza i stała temperatura około 9 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku. Wąskimi korytarzami przechodziliśmy do kolejnych sal i napotykaliśmy fantazyjne kształty, np. sowę, baranka, harfę. Na dnie niewielkich jeziorek zobaczyliśmy kształty przypominające pola ryżowe. Imponująca jest ilość zwisających z sufitu stalaktytów, których powstanie zajmuje wiele dziesiątek lat. Ta przepiękna krasowa jaskinia jest domem dla nietoperzy, które udało się nam zobaczyć.

            Nauczyliśmy się odróżniać stalaktyt od stalagmitu, poznaliśmy dawnych mieszkańców jaskini - Neandertalczyka oraz prehistoryczne zwierzęta: mamuta, tygrysa szablozębnego.

            W taki oto sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

             

          • Pomagamy

          • "Tu rosną pola nadziei" - pod takim hasłem przebiegała kwesta przeprowadzona przez wolontariuszy ze SP w Chomentowie w dniach 30 października i 1 listopada.

            Uczennice klasy VIII: Gabriela Chwastek, Gabriela Dziergwa, Aleksandra Gawior, Aleksandra Kostecka, Dominika Kubicka, Anna Stefańska razem z opiekunami: panią Patrycją Milast i panią Wiolettą Kruk zbierały środki dla hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

            Szkoła bierze udział w programie Pola Nadziei 2022/2023 realizowanym na rzecz stacjonarnego i domowego hospicjum. Podejmuje inicjatywę edukacyjną przybliżającą ideę opieki hospicyjnej, uwrażliwiającą na potrzeby cierpiących i nieuleczalnie chorych. Czynnie włączamy się w akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej w ramach kampanii "Pola Nadziei".

            Wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy za wsparcie kwesty.

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

          • Wrzesień 39, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa

          • 24 października odbyła się w SP w Chomentowie niezwykła lekcja historii, której temat brzmiał: "Wrzesień 39, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa". Przygotowana została ona przez grupę artystyczną "Rekonstrukto", która już kolejny raz zawitała w nasze szkolne progi. Grupa ta poprzez swoje pokazy przybliża historię i obyczaje minionych wieków. Tym razem przybliżyli społeczności szkolnej ważne fakty i wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej. Artyści zaprezentowali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

            Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się bezpieczne repliki broni: karabiny, pistolety, granaty, bagnety. Przedstawiciele uczniów brali udział w prezentacji techniki wojskowej, musztrze, demonstrowali ekwipunek i wyposażenie żołnierzy z kampanii wrześniowej poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych, plecaków oraz elementów umundurowania żołnierzy.

            Ta interesująca lekcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            Małgorzata Łazarska

                     

             

          • Książką połączeni

          • Pierwsza książka jest jak pierwsza przyjaźń, pierwsze olśnienie światem, pierwsze zauroczenie. Składanie liter w słowa, słów w zdania, a zdań w całą opowieść to jedna z najcudowniejszych przygód, które czekają na nas u źródeł życia. Tajemniczy świat książek jeszcze niedawno wydawał się dostępny tylko dla starszych i mądrzejszych, kojarzył się z dorosłością. Teraz, gdy dziecko samodzielnie pokonuje trudy czytania, każdy krok w gąszcz słów utwierdza je w poczuciu własnej dojrzałości, a zarazem zachęca, by jeszcze, by dalej, by odważniej rozchylać zasłonę słów.

            Dobrze, gdy czytającemu dziecku towarzyszą dorośli - rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, gdy wspólnie przeżywają, gdy dzielą emocje skupionego nad książką malucha, czasem pomagają, czasem wytłumaczą coś, co jest trudniejsze do zrozumienia, zawsze wspierają swoją obecnością, zachęcają, dodają odwagi. Czasem cudownie jest być w świecie literackich emocji samemu, czasem jeszcze cudowniej - w towarzystwie bliskich.

            Książka jest dla duchowego rozwoju dziecka tym samym, czym woda dla rośliny: pozwala rozwijać się moralnie i intelektualnie, zdobywać to, co zdobyć najtrudniej: mądrość i doświadczenie, wzbogaca słownictwo.

            Czytające dzieci lepiej się uczą, niż te, które nie czytają, bo czytanie wymaga umiejętności zapamiętywania faktów, kojarzenia ich, łączenia w logiczne całości. 

             Jak wzbudzić w dziecku pasję czytania? Trzeba czytać z dzieckiem, razem z nim przeżywać, podsycać ciekawość świata, człowieka, nauki, techniki, przyrody, ciekawość życia. Przede wszystkim trzeba czytać samemu. Wspólne, codzienne, głośne czytanie niesie ze sobą korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

            Dlatego też uczniowie klasy I biorą udział w kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek", która została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jako wychowawcy mamy nadzieję, że rodzice także zaangażują się i przekonają swoje dzieci, że miłość do książek to prezent na całe życie.

             

            Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

             

            Małgorzata Łazarska

          • Narodowe czytanie

          • Narodowe Czytanie to akcja, która ma zachęcić do sięgnięcia po największe dzieła polskiej literatury. W tym roku, ze względu na dwusetną rocznicę wydania, czytane były „Ballady i romanse” naszego narodowego wieszcza- Adama Mickiewicza.

            Do Narodowego Czytania przyłączyła się SP w Chomentowie, której uczniowie klas V-VIII zaprezentowali utwory: „Pani Twardowska”- Łukasz Stefański, „Powrót taty”- Maja Szymańska, „Świtezianka”- Aleksandra Gawior, Dominika Kubicka, Kacper Binkowski, „To lubię”- Agata Kubicka, Gabriela Dziergwa.

            Marcel Wątor przybliżył społeczności szkolnej sylwetkę Adama Mickiewicza oraz to, że ballady inspirowane są ludową tradycją, a Mickiewicz wprowadził do nich elementy nadprzyrodzone. Czytelnik w ich odbiorze, w myśl słów: „Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko”, powinien kierować się sercem, a nie rozumem. 

          • Ślubowania klasy I w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • 26 września od samego rana panowała świąteczna atmosfera w klasie I. Uczniowie ubrani w stroje galowe  powtarzali piosenkę, którą mieli  rozpocząć uroczystość.Wreszcie nadszedł czas ślubowania. Wychowawczyni   powitała gorąco , Panią dyrektor, rodziców, nauczycieli , a szczególnie serdecznie uczniów klasy pierwszej.  W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym został odśpiewany hymn narodowy, po czym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
            Po złożeniu ślubowania nastąpiło symboliczne pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły" – mówiła Pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion uczniów.Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele złożyli swoje podpisy w Kronice klasowej. Po części oficjalnej przyszedł czas na prezenty ufundowane przez dyrekcję oraz uczniów klasy III. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.