• Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

            23 listopada dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chomentowie świętowali Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Szkołę zdominował kolor żółty! Kolor żółty wyraża pewność siebie, poprawia nastrój oraz poczucie własnej wartości. Dzieci rozmawiały o tym, czym jest „życzliwość” i w jaki sposób można ją okazywać w codziennym życiu. Wszyscy uczniowie kolorowali emotki, wycinali je i przyklejali na drzwi klasowe oraz stworzyli łańcuch życzliwości. To był dzień pełen wrażeń i życzliwości.

          • 12 odsłona Narodowego Czytania

          • W podziękowaniu za udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania otrzymaliśmy list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy oraz okolicznościowe wydanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, utworu, którego wspólne czytanie oprócz przyjemności dostarczyło wiele pożytku, bo przecież autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

            Tegoroczna lektura pogłębia namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.

          • Jak to z tym 11 listopada było...

          • Wielka Wojna, czyli pierwsza wojna światowa, przywróciła do życia państwo polskie. W wyniku jej rozstrzygnięć, upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Wiele z przełomowych momentów wojny mogło stać się symbolem odzyskanej niepodległości. Jednak każdego roku świętujemy 11 listopada.

            W ustawie sejmowej z 23 kwietnia 1937 roku wprost uznano, że "dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym świętem niepodległości".

            Uczniowie SP w Chomentowie razem z nauczycielami uczestniczą z tej okazji w uroczystej akademii, wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne. Bierzemy udział w akcji "Niepodległa do hymnu". Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie , zapoczątkowane w 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek, 10 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna śpiewając słowa "Jeszcze Polska nie zginęła" pragnie oddać hołd Tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.

          • Dzień Dyni w oddziale przedszkolnym w Chomentowie

          • W naszym przedszkolu niewątpliwie gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. 

            31 października przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno- ruchowych. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dynie z których wykonały piękne jesienne kompozycje z suszonymi roślinami. Wszyscy wzięli udział w konkursie plastycznym, który polegał na namalowaniu farbami dyni. Dzień dyni uatrakcyjniły przebrania dzieci i malowanie twarzy. Rodzice przygotowali  poczęstunek.

            Dzień Dyni pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Na zakończenie „Święta Dyni „ każdy otrzymał dyniowy dyplom.

          • Nie bądź obojętny - pomagaj!

          • 13 października obchodzimy ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego. Święto to ma za zadanie wyróżnić w sposób szczególny grupę zawodową, która z wielkim oddaniem i wytrwałością dba o ludzkie życie. Jej misja ze względu na wyjątkową wagę, duży zakres i specyfikę zadań, polegającą na podejmowaniu zaawansowanych medycznych czynności ratunkowych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wyjątkowej empatii.

            Tego dnia naszą placówkę odwiedził pan Maciej Malesa, ratownik medyczny, prywatnie tata naszych uczennic.

            Uczniowie wzięli udział w warsztatach nauki pierwszej pomocy przeprowadzonych pod czujnym okiem pana Macieja. Podczas części teoretycznej i pokazu dowiedzieli się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy, poznali procedury postępowania w sytuacjach trudnych.

            W części praktycznej sami mogli się wcielić w rolę ratownika i osoby potrzebującej pomocy. Ćwiczyli również na fantomach.

            Wszystkim ratownikom życzymy niespożytych sił, poczucia zawodowego i osobistego spełnienia.

          • Jesienne inspiracje

          • Natura ma wspaniałą cechę - uczy nas wielu rzeczy. Natura to piękno samo w sobie. Tym bardziej nadaje się do wykorzystania w pracach plastycznych.

            Co można zrobić z darów jesieni w szkole? Oto prace uczniów klasy czwartej z materiałów, które sami zebrali.