• „Witaj majowa jutrzenko…”

• „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

w Szkole Podstawowej w Chomentowie

28 kwietnia w  naszej szkole odbyła się akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysty apel został przygotowany przez uczniów klasy VI i I  pod kierunkiem nauczycielki historii. Na wstępie został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla Europy. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość i dostarczyły wielu wzruszeń.

• Lekcja geografii w terenie

• Niejednokrotnie wystarczy wyjść za próg domu, aby znaleźć ciekawe rzeczy, czasami takie, które stworzył człowiek, ale również te, które dała nam natura.

Uczniowie klas V, VI, VIII Szkoły Podstawowej w Chomentowie na zajęciach terenowych z geografii poznali pozostałości morza mioceńskiego, które zalewało te tereny około 15-16 milionów lat temu. Paleontologiczne artefakty to skamieniałości zalegające w tzw. iłach korytnickich na pobliskich polach. Właśnie w miocenie istniała tutaj zatoka ciepłego morza, którą geolodzy nazwali Zatoką Korytnicką.

Młodzież podczas zajęć zebrała pokaźną ilość muszli ślimaków, małży i łódkonoga. Okazy często były pokruszone, niekompletne, ale nawet takie znaleziska bardzo cieszyły uczniów. Zlokalizowaliśmy również miejsce, gdzie na początku XX wieku był wydobywany węgiel brunatny.

Reasumując, zajęcia praktyczne z uczniami pobudzają ich ciekawość świata, zainteresowanie najbliższą okolicą, a czasami pozwalają znaleźć nową pasję.

Patrycja Milast

• Każdy dzień to Dzień Ziemi

• Każdy dzień to Dzień Ziemi - pod takim hasłem obchodziliśmy w Chomentowie to międzynarodowe święto naszej planety. Uczniowie oraz nauczyciele placówki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zbieraniu i segregacji odpadów. Każda klasa wykonała również plakat promujący ochronę Ziemi. Odbył się także apel okolicznościowy, którego celem było promowanie postaw proekologicznych.  Cała społeczność szkolna została zaproszona do śpiewania piosenki "Moja planeta", o jakże wymownym refrenie: "SOS- to Ziemia woła ludzi, jutro tlen już trudniej będzie zbudzić, SOS- ratujmy siebie sami...".

Przesłaniem dla nas wszystkich niech będzie hasło, aby każdy dzień w roku, nie tylko 22 kwietnia, był świętem naszej planety.

Patrycja Milast