• Chrońmy nasz ziemski ogród _Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Chomentowie

          • W naszej szkole Dzień Ziemi obchodziliśmy 26 kwietnia. Mottem akcji były słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II: „Człowiek został powołany, aby uprawiać ogród ziemi i strzec go; jest zatem w szczególny sposób odpowiedzialny za środowisko życia, to znaczy za rzeczywistość stworzoną, która z woli Boga ma służyć jego osobowej godności i jego życiu”.

            By młodzi ludzie chcieli brać czynny udział w ochronie środowiska naturalnego muszą znać prawa, które rządzą przyrodą, zobaczyć jej piękno i zrozumieć , że „każdy fragment mozaiki stworzonej przez naturę jest niezbędny i niepowtarzalny” jak powiedział profesor entomologii Kazimierz Wiech w felietonie „Na sześciu nogach”. Świat otaczającej nas przyrody przybliżyły nam utwory poetów L. Staffa i księdza J. Twardowskiego, którzy jak nikt inny potrafią kontemplować piękno natury oraz  dydaktyczne i zabawne wiersze pani A. Zięby o owadach. Na zakończenie akademii uczniowie mieli do wykonania zadanie, można rzec banalne. Każda klasa miała właściwie posegregować odpady, które na co dzień pojawiają się w naszych gospodarstwach domowych. Jak się okazało i to działanie było potrzebne i kształcące. 

            Jesteśmy przekonani, że kiedy dostrzegamy piękno i odkrywamy tajemnice otaczającej nas przyrody zdecydowanie łatwiej chronić naturalne środowisko. Wrzucanie śmieci do kosza, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, akcje sprzątania świata i sadzenia drzew to radosny trud, by móc dalej żyć  w Ogrodzie Ziemi, który jest nam dany.

            Następnego dnia wyruszyliśmy w teren. Sprzątając  naszą wieś podziwialiśmy wiosenne kwiaty i świeżą zieleń budzącej się wiosny.

            Mamy nadzieję, że takie akcje przekładają się na proekologiczne postawy naszych uczniów - chronimy przecież  to, co kochamy.

            P. Milast , J. Stępień

             

          • Odkryj magię czytania

          • „Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając.”

            Świtowy Dzień Książki Praw Autorskich w tym roku obchodzony był po raz 28.

            Tradycyjnie w naszej szkole promowaliśmy literaturę i czytelnictwo, a także problematykę związaną z ochroną praw autorskich.

            Uczniowie klasy IV przedstawili ciekawostki  o bibliotekach i książkach, którymi podzielili się  ze swoimi kolegami. Zapraszali również uczniów do biblioteki szkolnej, gdzie czekały na nich quizy i krzyżówki przygotowane przez Łukasza Stefańskiego oraz Agatę Kubicką.

             Warto pamiętać, że książka jest skarbnicą piśmiennictwa, prze które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję , znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.

          • Młody chemik eksperymentuje

          • W kwietniu odwiedziła naszą szkołę grupa „Zaelektryzowani” z warsztatami „Poczuj chemię do fizyki”.

            Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla najmłodszych i starszych uczniów szkoły.Goście zaprezentowali widowiskowe eksperymenty i doświadczenia.

            Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, wybuchowe spalanie wodoru, „przejażdżka” poduszkowcem.

            Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy.

            Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.